Kaszuby kajaki dla każdego

Kaszuby kajaki

Kaszuby kajaki na długi i krótki urlop

Wiosna rozkręca się na dobre, a temperatury coraz częściej pozwalają na zrzucenie zimowych kurtek. Wszystko po to, by ruszyć w teren i aktywnie spędzić czas. A czy może być coś lepszego niż obcowanie z dziką przyrodą i obserwowanie jej z perspektywy sunącego po rzece kajaku? Gdy dodamy do tego jeszcze urokliwe Kaszuby jako destynację podróży – mamy plan na idealny urlop. Kaszuby kajaki, to nierozłączna para, bo ten rejon Polski obfituje w idealne tereny do tego typu aktywności. Rzeki się tam znajdujące pozwalają na dłuższe kilkudniowe wyprawy. Możliwe są również kilkugodzinne spływy połączone z obserwacją nienaruszonych jeszcze przez człowieka terenów zielonych.

Interesująca rzeka Wda

Do najpopularniejszych eskapad należą spływy Wdą. Ta rzeka jest bowiem jednym z najważniejszych szlaków wodnych na całym Pomorzu. Natomiast razem z Brdą stanowią dwa najdłuższe cieki wodne na terenie Borów Tucholskich. Jej całkowita długość to 198 kilometrów. Z kolei charakter nizinny oraz szybki nurt sprawiają, że Wda spływy są dużą przyjemnością dla nawet mało zaawansowanych kajakarzy.

Spływ kajakowy Lipusz – to właśnie w tej wsi położonej niedaleko Kościerzyny najlepiej rozpocząć wyprawę po rzece Wdzie. Zakończyć można ją w Świeciu, gdzie rzeka wpada do Wisły. Większa część szlaku znajduje się na terenie Tucholskiego Parku Narodowego i wiedzie przez zalesione tereny położone z dala od osad ludzkich. Spływy Czarną Wodą, jak inaczej nazywana jest Wda, prowadzą też przez wody licznych jezior. Między innymi jeziora Wdzydze czy Krążno, gdzie zaczyna się bieg całej rzeki.

Rzeki dla każdego poziomu zaawansowania

Spływy Wdą to tylko jedna z opcji dostępnych dla fanów rzecznych wycieczek. Liczne wypożyczalnie kajaków na Kaszubach, oraz kilka innych rzek oprócz Wdy sprawiają, że ten zielony teren na północy polski jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku. A jakie jeszcze inne szlaki wodne są dostępne dla osób, które planują się wybrać na kajaki na Kaszubach?

W tej części Polski można pływać w zależności od preferencji czasowych i poziomu zaawansowania:

  • Kamienicą – trasa liczy 35 km, więc to miejsce na szybkie i krótkie spływy,
  • Łupawą – to rzeka dla bardziej zaawansowanych kajakarzy, zwłaszcza w górnym biegu przypomina miejscami górski potok,
  • Wieprzą – ponad 100-kilometrowa trasa sprzyja kilkudniowym wyprawom, które można zakończyć w Darłowie, gdzie rzeka uchodzi do morza,
  • Słupią – ta rzeka jest bardzo zróżnicowana, w górnym biegu nurt jest wartki i sprzyja bardziej doświadczonym kajakarzom, dolny jest już spokojny, dostępny także dla całkowitych amatorów,
  • Bytową – leniwy nurt i piękne tereny wokół, rzeka idealna dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze spływami kajakowymi.

Wszystkie te szlaki są idealne także jako miejsce na nie tylko indywidualne wyprawy, ale także zorganizowane wycieczki czy spływy kajakowe dla firm.

Możesz również polubić